Jak przygotować dziecko do przedszkola

Jak pomóc dziecku w przygotowaniu
do przedszkola i w okresie adaptacji

null
W życiu zarówno rodzica jak i dziecka przychodzi czas na podjęcie nie lada wyzwania jakim jest pójście do przedszkola. Jeśli Ty i Twoje dziecko właśnie rozpoczynacie tę przygodę, poniższe wskazówki podpowiedzą jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu.
  1. Wrócę! Zawsze wracam!
    Rozstanie z rodzicem jest najtrudniejsze dla dziecka w pierwszych dniach w przedszkolu. Tym warto zająć się jeszcze zanim dziecko pójdzie do przedszkola. Zostaw swoją pociechę pod czyjąś opieką, aby nauczyła się, że „Mama zawsze wraca”. To wzbudzi zaufanie i nauczy dziecko, że zawsze po nie wracasz.
  2. Opowiedz dziecku o przedszkolu
    Dziecko, które nigdy nie chodziło do przedszkola nie wie czym ono właściwie jest. Obraz tego tajemniczego jeszcze dla dziecka miejsca kreują rodzice. To w jaki sposób o nim opowiadamy, jakie emocje towarzyszą tym opowiadaniom wpływa na to jaki obraz przedszkola powstaje w głowie dziecka. Pamiętajmy o tym, że dzieci doskonale wyczuwają nasze emocje, a zwłaszcza stres. Przedstawiajmy przedszkole jako ciekawe miejsce pełne nowych zabawek i radości.
  3. Pokaż dziecku gdzie będzie jego przedszkole
    Jeśli to możliwe wybierzcie się na spacer w okolice przedszkola, obejrzyjcie plac zabaw i przedszkolny ogródek. To co znane, przestaje być dla nas takie straszne.
  4. Weźcie udział w zajęciach adaptacyjnych
    Zajęcia adaptacyjne służą zarówno dziecku jak i rodzicowi. Dziecko może poznać salę, nowych kolegów, a przede wszystkim ciocie, z którymi będzie od tej pory spędzało czas. Niemałe znaczenie ma tu również budowanie pozytywnego obrazu przedszkola, jako miejsca, w którym dziecko dobrze bawiło się z rodzicem. Dlatego tak ważne jest, aby zajęcia adaptacyjne spędzić z dzieckiem, być przy nim, bawić się i zainteresować otoczeniem.
  5. Ucz dziecko samodzielności
    Dzieciom, które same potrafią się ubrać, skorzystać z toalety, samodzielnie zjeść posiłek jest po prostu łatwiej. Wiedząc, że nasze dziecko będzie niedługo chodziło do przedszkola warto uczyć je samodzielności pamiętając jednak o tym, aby nie stawiać przed nim zbyt dużych wymagań, np. kupmy buty zapinane na rzepy i nie zakładajmy ubrań zapinanych na rząd małych guziczków. Nawet samodzielne mycie zębów to dla dzieci świetna zabawa, która w przedszkolu jest codziennym zwyczajem, co więcej kupując przybory niezbędne do przedszkola zabierzmy dziecko i pozwólmy zadecydować o wyborze szczoteczki czy kapci. Może się to okazać wielką frajdą.
    Upewnij się również czy Twoje dziecko potrafi poprosić o pomoc czy zasygnalizować swoje potrzeby. To bardzo ważna umiejętność!
  6. Nie pokazuj swojego lęku
    Odczuwanie lęku o swoje dziecko, przed którym stoi tak ogromne wyzwanie jak pójście do przedszkola, jest zupełnie naturalne. Jeśli czujesz taką potrzebę umów się na spotkanie w przedszkolu i zadaj wszystkie interesujące Cię pytania. Musisz mieć przekonanie o tym, że wybrałaś dla swojego dziecka właściwe miejsce.
    Dla większości rodziców pierwsze odprowadzenie pociechy do przedszkola bywa trudne. Jest jednak sposób, aby to ułatwić. Wbrew pozorom długie przytulanie się w drzwiach Sali, zapewnianie dziecka, że „wszystko będzie dobrze” to nienajlepsze sposoby. Mówiąc tak dajemy dziecku znać, że jest się czego bać, a przecież w przedszkolu dzieci świetnie się bawią! Zaplanuj sobie co powiesz na pożegnanie. Może będzie to po prostu „Kocham Cię, baw się dobrze”, może „Papa, do zobaczenia po obiedzie”. Warto używać codziennie tych samych słów, które będą sygnałem, że to już pora wejść do sali i do Cioci. Nawet jeśli Twoje dziecko płacze, to prawdopodobnie zaraz po tym jak znikniesz za drzwiami płacz ustanie.
    Nigdy nie mów dziecku „Mama zaraz przyjdzie”. Nie składajmy obietnic, których nie możemy spełnić. Powiedz, że przyjdziesz po obiadku czy leżakowaniu i koniecznie dotrzymaj słowa. Maluch dzięki temu będzie Ci wierzył i nauczy się, że rodzice zawsze przychodzą po swoje dzieci. Jeśli jest taka możliwość warto przez pierwszych kilka dni odbierać dziecko wcześniej i stopniowo wydłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu.
  7. Dostosujcie porę wstawania i spędźcie miły poranek
    Bardzo ważna rzecz, o której rodzice często zapominają, to spokojny poranek. Warto obudzić dziecko na tyle wcześnie, aby zdążyć je spokojnie ubrać, zjeść śniadanie lub po prostu zrobić mu pyszne kakao na dobry początek dnia. Poranek spędzony w miłej, spokojnej atmosferze lepiej nastroi dziecko na resztę dnia pełnego wyzwań niż szybkie wstawanie, nerwowe ubieranie się i pędzenie do przedszkola.

W przedszkolu Jodłowy Zakątek dbamy o właściwy
wszechstronny rozwój naszych podopiecznych

null

Niepubliczne Przedszkole
Jodłowy Zakątek

Nasze przedszkole powstało , aby stworzyć dzieciom optymalne warunki do zdobywania umiejętności i sprawności, które pozwolą im sprostać wymaganiom stawianym później w szkole. Zależy nam, aby każde dziecko czuło się u nas bezpiecznie, było kochane i szczęśliwe.Promujemy zdrowie, optymizm i zachowania przyjazne przyrodzie. Wspieramy w pokonywaniu trudności, uczymy tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka.
logo2_footer

ul. Jodłowa 1